Wybierz miasto:

Miasto:

Wydawnictwo Adamada - "Dyskryminacja. Powiedz: Stop!" E. Strack

O dyskryminacji na poważnie.

 

 

 

Dzisiaj prezentujemy Wam książkę Emmy Strack z ilustracjami Marii Frade pod znamiennym tytułem "Dyskryminacja. Powiedz: stop!". Książka niełatwa i z góry uprzedzam, dla ambitnego i ciekawego świata czytelnika, który nie boi się zmierzyć z trudnymi tematami. Bo o czym naprawdę jest "Dyskryminacja"? To książka o tolerancji, uczulająca czytelnika na zjawiska ksenofobii, ludzkiej obłudy, zakłamania, popadania w łatwy schematyzm i krzywdzące przypinanie łatek innym. Inność, odmienność spotykają się często z napiętnowaniem, karą, wyśmianiem.

 

 

   Społeczeństwo boi się odmienności, jesteśmy na nią wyczuleni, nauczeni przebywania wśród "tradycyjnie" pojmowanych schematów i narzuconych nam przez kulturę zachowań, odczytywanych jako adekwatne do postępowania ogółu. Wychowanie i wpajane od dzieciństwa normy społeczne i tradycyjne schematy, do których przywykliśmy, podtrzymują nasz lęk przed odmiennością. Boimy się wyróżnić spośród tłumu, boimy się zaakceptować inność. To szczególnie ważna książka w dzisiejszym świecie. Uczy tolerancji, otwartości na drugiego człowieka, docenienia różnorodności. Często nie dostrzegamy, że są wśród nas ludzie, którzy stanowią mniejszość. Zdarza się, że poprzez nasze zachowanie inni mogą poczuć się napiętnowani, wykluczeni, pominięci, a przez to skrzywdzeni.

 

 

 

"Dyskryminacja" porusza trudne tematy i przypomina o niechlubnych dziejach ludzkości: niewolnictwie, segregacji rasowej, prześladowaniach religijnych, dyskryminacji ze względu na płeć, wyznanie, kolor skóry, pochodzenie społeczne. Pokazuje w jasny, przejrzysty sposób niebezpieczeństwo wiążące się z głoszeniem poglądów w rażący sposób godzących w drugiego człowieka - rasizm, zbrodnie przeciw ludzkości, nazizm, islamofobia. Pokazuje również znane nam z życia codziennego przypadki naruszenia praw jednostki - gorsze traktowanie i wynagrodzenie kobiet, łamanie ich praw, ostracyzm społeczny wobec ludzi niepełnosprawnych, narzucenie ogółowi kanonu piękna, z którego wyłamanie się prowadzi do alienacji jednostki odmiennej.

 

 

Znajdujemy tu przykłady dyskryminacji w szkole, historie o nienormatywności, tworzenie raniących stereotypów i podziałów ze względu na płeć, seksizm, skłonność do prześladowania słabszych, wyśmiewania się i piętnowania w szkole, domu, życiu...

 

 

 

Zdaniem Wydawnictwa Adamada:

 

"Książka, przedstawiając rozmaite przejawy dyskryminacji, czyli odrzucania drugiego człowieka ze względu na to, kim jest, uwrażliwia czytelników na prześladowanie jednostek i grup społecznych. Przywołując fakty i dowody, otwiera oczy na niesprawiedliwość i składa hołd tym, dzięki którym coś się w tej kwestii zmieniło."

 

Czytając "Dyskryminację" stawiamy sobie pytania o sens wspólnego bytu, o granice naszej tolerancji. Myślimy o umiejętności dzielenia wspólnej przestrzeni i otwarcia się na drugiego człowieka. Uczymy nasze dzieci i siebie szeroko pojętej empatii i akceptacji, poszanowania dla nas i naszych bliskich. Czy warto? Wierzę, że tak!

 

 


To zachęta, by nie poddawać się, lecz działać!

 


Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Institut Français w ramach programów wsparcia wydawniczego.

 

 

 

 

Dyskryminacja. Powiedz: stop!

 

Emma Strack, zilustrowała: Maria Frade wiek: dzieci szkolne

 

    

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl