Wybierz miasto:

Miasto:

Wydawnictwo Adamada - "Kto tu mieszka?" i "Kto tędy szedł?" R. Janska

Leśne opowieści dla milusińskich:  "Kto tu mieszka?" i "Kto tędy szedł?" R. Radka Janska, il. Carmen Saldana. 

 

 

Dzisiaj zaprezentujemy  niezwykle ciekawe książeczki dla dzieci w przedziale wieku 4-5 lat oraz dla nieco starszych.

Każdy z Was zapewne lubił w dzieciństwie przyglądać się przyrodzie i dzięki temu mógł odkryć, jak fascynujące są zwierzęta. Książki Radki Janski z serii o zwierzętach pokazują świat z perspektywy zwierząt, odpowiadając na wiele pytań zadawanych przez najmłodszych.

 

 

Zajrzyjmy do "Kto tu mieszka?"

 

 

Wyobraźcie sobie maleńkiego ślimaka, który marzy o tym, żeby mieć własny dom. Oczywiście większość ślimaków nosi swój dom ze sobą, ale nasz bohater nie jest nazbyt bystrym ślimakiem i jest przekonany o tym, że musi wyruszyć w świat i poszukać dla siebie bezpiecznego schronienia. A my towarzyszymy mu w tej wędrówce, odkrywając przy okazji domy innych leśnych stworzeń. I tak, trafiamy do jam: borsuka, lisa, piżmaka i zimorodka. Odwiedzamy bocianie i pszczele gniazdo, oglądamy gniazda dzięcioła i pójdźki, norę łasicy, kopiec kreta, wreszcie podziwiamy korytarze wydrążone przez korniki i dżdżownicę. Gniazdo samotnego chomika zaskakuje nas wielością wyjść, a tunel turkucia podjadka służy mu do wzmocnienia akustyki jego koncertów. Podróż ślimaka trwa cały dzień, dzięki niej zagłębiamy się do jaskini, w której żyją niesamowite zwierzęta - od nietoperzy po niedźwiedzia. Maleńkie jaszczurki i groźne wilki. Wreszcie nasz bohater trafia na kogoś, kto nosi swój domek ze sobą - na żółwia. I dzieje się magia. Ślimak odkrywa, że przez cały czas nosił swój dom ze sobą, że zawsze, w każdym miejscu, może skorzystać ze swojego schronienia, i że jest bezpieczny w swoim maleńkim domku.

 

 

 

Dzięki wyprawie ślimaka poznajemy "mieszkanka" innych zwierząt. Książeczka w interesujący sposób buduje ciekawość czytelnika, poprzez zastosowany przez twórców pomysł z wykorzystaniem otwieranych okienek z ukrytym w nich tekstem. Małe rączki z niecierpliwością otwierają kolejne "skrytki" z niezwykle interesującymi informacjami o zwierzętach, z łatwością przyswajając sobie zawarte w nich treści. Brawo za pomysłowość i zaangażowanie młodych odkrywców w fascynujący świat przyrody!

 

 

Kto tu mieszka?

Radka Janská, ilustracje: Carmen Saldaňa, tłumaczenie: Piotr Salewski,

wiek dzieci: 4-5 lat  

 

 

 

 

Na podobnym pomyśle oparta została kolejna książeczka, tym razem przedstawiająca przygody młodej sarenki, która zgubiła w lesie swoja mamę. Oczywiście mowa tu o "Kto tędy szedł?".

 

Sarenka podąża śladami mamy, za każdym razem odkrywając, że należą do kogoś innego.

 

 

Pozostawione ślady prowadzą nas do mieszkańców lasu. Poznajemy odciski kopyt dzika, ślady łap borsuka i wiewiórki. Odkrywamy różnice miedzy parzysto- a nieparzystokopytnymi oraz dowiadujemy się do czego służą błony pławne u ptaków i ssaków i jak odróżnić ślady kaczki od gęsich. Z lektury dowiadujemy się o zwyczajach wróbli, sposobie poruszania się zajęcy, czy wron. Poznajemy zwierzęta żyjące w lesie, na łące, czy w gospodarstwie domowym. Bawimy się frazem z sarenką w odszukiwanie ukrytych zwierząt. Tropimy po śladach niedźwiedzia, wilka i rysia. Na koniec, kiedy uradowana sarenka odnajduje mamę, my stajemy się prawdziwymi tropicielami śladów, którzy są ekspertami w tropieniu zwierząt. Które zwierze potrafi się bezszelestnie skradać i dlaczego, co pozwala na szybkie pływanie, jak wyglądają ślady puszczyka? Tego dowiecie się z lektury tej książki, którą polecamy wszystkim młodym miłośnikom przyrody.

 

 

 

Książki zaopatrzone zostały w bardzo przyjemną szatę graficzną. Ciekawym rozwiązaniem jest zaokrąglenie rogów w książeczkach, dzięki czemu są bardziej przyjazne dla młodszych dzieci. Polecamy je do wspólnego czytania z dzieckiem.

 

 

Kto tędy szedł?

Radka Janská, ilustracje: Carmen Saldaňa, tłumaczenie: Piotr Salewski

wiek dzieci: 4-5 lat  

 

 

https://adamada.pl/

 

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl