Wybierz miasto:

Co robić z dzieckiem?

Nasze recenzje

Wydawnictwo Adamada: "Przewodnik dla audiokulturalnych" M. Dymiter

Przewodnik audiokulturalny dla małych i dużych, czyli o dźwięku inaczej.

 

 

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, czym jest dźwięk? Czy znacie pojecie: pejzażu dźwiękowego, smogu akustycznego, czy dźwiękowej oazy? Jeśli nie, "Przewodnik dla audiokulturalnych" to książka dla Was i oczywiście dla Waszych pociech;)

 

 

    Autor, Marcin Dymiter jest muzykiem, twórcą słuchowisk radiowych, muzyki filmowej i teatralnej. Jako osoba szczególnie wrażliwa na dźwięk, zwraca naszą uwagę na zjawisko dźwięku, jako niezwykle ważnego dla nas elementu krajobrazu. Okazuje się, że wystarczy przymknąć oczy i wsłuchać się w otaczające nas dźwięki, aby przenieść się do krainy tętniącej własnym życiem i rytmem. Autor kieruje naszą uwagę na bogactwo dźwięków otaczającego nas świata, uczy jak rozróżnić hałas dźwiękowy od dźwięków bliskich naturze, idealnie współgrających z przyrodą i naszym najbliższym środowiskiem.

 

     Autor dzieli książkę na 4 części, w których wprowadza nas w pojęcia z zakresu akustyki, uwrażliwia czytelnika na pojęcie przestrzeni wspólnej, z której wszyscy korzystamy i powinniśmy czynić to na zasadach poszanowania prawa każdego do ciszy i eliminowania hałasu. Mówi również o szalenie istotnej dla wspólnego współistnienia przestrzeni prywatnej, w której w ramach naszych domów współdzielimy przestrzeń dźwiękową z naszymi sąsiadami. Z tego względu powinniśmy przykładać większą uwagę do poziomu natężenia "produkowanego" przez nas hałasu i uwrażliwić się na potrzebę ciszy i spokoju naszych współlokatorów. W ostatniej części porusza kwestie bycia "człowiekiem audiokulturalnym", czyli liczącym się z potrzebami innych, szanującym przyrodę, ciszę. Autor zachęca nas do wybrania się na spacer dźwiękowy, mówi o walce ze smogiem akustycznym i ograniczeniu szumu akustycznego w naszym życiu.

 

 

    W świecie, w którym jesteśmy na co dzień bombardowani zewsząd dźwiękami, uczymy się dostrzegać dźwięki, które umykają naszej uwadze, te, które stanowią delikatne tło do obrazu komponującego się na nasz codzienny krajobraz. W "Przewodniku" poznajemy prawo każdego do ustanowienia i poszanowania własnej oazy dźwiękowej. Zabawne przykłady z życia współsąsiadów, nie liczących się z innymi, mają nas przekonać o tym, jak ważna jest nasza uwaga i wrażliwość na innych. Hałaśliwy pan Romek, pani słuchająca głośnej muzyki, którą zburzyła mury domu, zabawna historyjka o państwu Głośnych, zakłócający życie sąsiadom - wszystkie te opowieści na poły żartobliwe, na poły dydaktyczne, mają uświadomić nam wagę ciszy i umiejętnego dozowania sobie i innym skali /poziomu hałasu.

 

 

   Audiokulturalny człowiek, to taki, który liczy się z potrzebami innych, pielęgnuje miejsca, w których szczególnie powinno się dbać o przestrzeganie ciszy (jak lasy, czy współdzielone z innymi miejsca). Zabawne ilustracje Joanny Gębal, bezpośrednie pytania od autora skierowane do czytelników z prośbą o umieszczenie odpowiedzi w książce, do tego szereg przydatnych słów, obrazowe opisy hipotetycznych sytuacji  i mocny przekaz dydaktyczny książki przemawiają na jej korzyść. Dodatkową atrakcją jest możliwość pobrania bezpłatnej aplikacji Adamada Czyta Dzieciom (z App Store czy Google Play) zawierająca pejzaże dźwiękowe nagrane przez autora książki.

 

 

 

Polecamy tę książkę zarówno wielbicielom muzyki, jak i wszystkim tym, którym leży na sercu świat otaczających nas dźwięków.

 

 

 

 

 

Autor: Marcin Dymiter

Ilustracje: Joanna Gebal

Dla dzieci: 8+

 

 

Książka dostępna w sprzedaży od 15 kwietnia 2021 r.

 

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl