Wybierz miasto:

Co robić z dzieckiem?

Nasze recenzje

Jak rozmawiać z dzieckiem o depresji?

2022-09-20

Pamiętacie "Plasterki na tęsknotę", która przybliżała dziecku temat śmierci, tęsknoty, żałoby? Jeśli nie to koniecznie przeczytajcie naszą recenzję tutaj. Dziś o innej i równie ważnej książce -Szalik ciotki Melancholii, której autorką jest również Ewa Zawisza-Wilk- pedagog ,terapeuta – praktyk z dwudziestoletnim doświadczeniem zawodowym w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. 

 

Szalik ciotki Melancholii przybliża dziecku temat niezwykle trudny i ważny- chorobę i jej kolejne etapy- depresję. Książka może być zaproszeniem do rozmowy, gdy sami widzimy, że z naszym dzieckiem dzieje się coś niepokojącego lub gdy chcemy wytłumaczyć dziecku zachowanie osoby nam bliskiej.

 

 

 

Nasz Szczurek, gdy tylko rozpoczyna się jesień coraz bardziej i bardziej popada w przygnębienie, a potem tytułowy Szalik ciotki Melancholii zaciska się mocno na jego szyi i zupełnie pozbawia go radości. Tym Szalikiem ciotki Melancholii może być czasem mała rzecz, która trzyma nas i nie puszcza. Warto wtedy, by od razu zerwać ten „szalik”, ale jeśli tak, jak w przypadku Szczurka tak się nie dzieje, to pozwolić sobie na pomoc od innych i wsparcie, jakie mogą okazać.

 

Szczurek z czasem zanurza się całkowicie w studni ciemnych myśli, które nie pozwalają mu ani jeść ani spać tylko tkwić w zawieszeniu.

Tak mijają miesiące, a on nawet nie zauważa, że przyszła wiosna. Jego przyjaciele widzą, że dzieje się z nim coś złego i jeden po drugim małymi gestami wyrywają go z jego ponurych rozważań i pomagają zobaczyć piękno otaczającego świata.

 

 

Książka pokazuje, jak wielką moc mają nasi przyjaciele. Jak ważna jest rozmowa o naszych kłopotach. Jak ważne jest wsparcie drugiej osoby. Jak można małymi krokami wesprzeć drugą osobę w bardzo trudnych chwilach.

 

Jest to książka bardzo poważna, ale dająca nadzieję i wiarę na to, że z każdej nawet najtrudniejszej sytuacji można znaleźć wyjście. Tak, jak nasz Szczurek powoli, krok po kroku wychodzi ze studni, w której tkwił, a teraz układa swoje życie na nowo pełne wdzięczności i pozytywnej wizji na przyszłość.

 

 

 

 

Książka Szalik ciotki Melancholii ma dać garść wiedzy o tym, jakie mogą być objawy depresji, jak przebiega proces zdrowienia i co jest konieczne, by to nastąpiło. Ma pozbawić dziecko poczucia winy i odpowiedzialności za chorobę bliskiej osoby. Pozwala dziecku zrozumieć, że nie ono sprawiło, że rodzic zachowuje się niezwyczajnie i nie ono odpowiedzialne jest za terapię.

 

Książka do wspólnego czytania, odczarowująca chorobę, łamiąca społeczne i kulturowe tabu na temat depresji.

Książka, która ma chronić przed lękiem. Nie tylko dziecko. Również osoby, które się nim opiekują.

Nieznane budzi lęk. Poznanie, choć bywa trudne, ten lęk oswaja.

 

 Gorąco polecamy!

 

 

 

 

WYDAWNICTWO STUDIO KOLORU

 

ul. Tymienieckiego 22/24, 90-349 Łódź  

 

 http://www.studiokoloru.eu   

 

biuro@studiokoloru.eu  

 

501 502 136

   

 

 

 

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl