Wybierz miasto:

Miasto:

Zakrzówek na nowo

2023-06-21

 

Kolejny wpis Co robić z dzieckiem w Krakowie w danym rejonie Krakowa:) Tworzymy tą wiedzę z Wami- mamami, które , jak Wy szukacie ciekawych miejsc z dziećmi w naszym mieście.

 

 

Kolejną atrakcję przygotowała dla nas mama- Pani Agnieszka Dziadkiewicz- mam 2 dzieci, która na co dzień mieszka na Ruczaju. Zapraszamy na jej pełne inspiracji konto na Instagramie:

 

⭐️Kobieta dojrzała⭐️ODWAGA⭐️Pewność Siebie I Ebook (@agnieszka.mama.blizniakow) • Zdjęcia i filmy na Instagramie

 

Poprzednio Pani Agnieszka pisała o atrakcjach Ruczaju tutaj. oraz o Bagrach tutaj: Bagry poza sezonem (babygo.pl)

 

 

 

Nazwa Zakrzówek jest chyba znana każdemu, kto mieszka w Krakowie i zapewne nawet większości, która choć raz była w tym pięknym miejscu.

Choć teren ten to tak naprawdę sztuczny twór człowieka, był to bowiem kamieniołom, nie można mu odjąć tym faktem uroku i czaru, który zwłaszcza w weekendy doceniają rzesze Krakowian nie tylko z Ruczaju.

 

Trochę historii?

Zakrzówek to dawna nazwa wsi która na początku XX wieku została wcielona do Krakowa, natomiast Skałki Twardowskiego faktycznie nawiązują do owego mistrza Twardowskiego który według legend prowadził tu właśnie swoją szkołę magii. Ponoć feralny wybuch zapewne wynikający z użycia złego zaklęcia spowodował utworzenie skał i stąd nazwa :) Sam Zakrzówek do niedawna stanowił głównie bazę nurkową, jest to bowiem doskonały teren pod takowe aktywności, dodatkowo zaś na dnie zbiornika można eksplorować zatopione atrakcje w postaci samochodów, autobusów itp.

 

Niewątpliwie można stwierdzić, iż Zakrzówek stanowi jedno z najciekawszych miejsc na terenie Krakowa pod względem terenu spacerowego.

Zarówno Zakrzówek jak i znajdujące się tuż obok Skałki Twardowskiego swoją renomę mają zapewne dzięki niedużej odległości od centrum miasta. Możecie się tu dostać bez problemu komunikacją miejską jak i samochodem. Obecnie wzdłuż ulicy Norymberskiej znajduje się parking.

 

 

Co jednak zachwyca przede wszystkich w Zakrzówku?

 

Zapewne przyroda, która w centrum miasta jest zawsze wielką atrakcją, niespotykany błękit wody i koloryt, jak i mnogość fauny i flory. Sama nieraz spotkałam tu wiele ciekawych gatunków ptactwa, ale zdarzyły się też spotkania z sarnami.

W 2019 roku Zakrzówek wreszcie po wielu latach doczekał się przekazania terenu pod opiekę miasta Kraków i tym samy rozpoczęła się inwestycja mająca na celu uporządkowanie terenu wokół Zakrzówka jak i samego kąpieliska poprzez wyposażenie go w profesjonalne sanitariaty, elementy małej infrastruktury, podwieszane baseny jak i gastronomię. Szumnie inwestycja ta miała być oddana mieszkańcom w lecie 2022 rok, niestety w nie do końca wiadomych przyczyn się tak nie stało. Do pełni szczęścia zabrakło wykończenia strefy gastronomicznej i basenowej natomiast już dziś można rozkoszować się spacerami czy podziwianiem widoku Zakrzówka z kilku pięknie położonych tarasów widokowych wyposażonych niejednokrotnie w ławeczki, leżaki itp.

 

 

 

Nowy Zakrzówek w Krakowie to niemała atrakcja.

 

Ostanie prasowe artykuły mówią „Zakrzówek pęka w szwach”, „Baseny otwarte i pełne chętnych” lub „Zakrzówek to niemal jak chorwackie Wybrzeże” czy inne mówiące, iż „Zakrzówek to będzie hit lata 2023”

Mój stosunek do Zakrzówka jest dość osobisty, a to dlatego że mieszkam tu po sąsiedzku, dlatego też traktuję go jako miejsce przede wszystkim odkrywania bogactwa przyrody, to tutaj odbywają się niejednokrotnie tzw. lekcje w terenie dla dzieci i głównie z tej perspektywy patrzę na to miejsce.

 

Ale świat idzie do przodu i to wspaniale, bo Zakrzówek w tym roku dostał nową twarz miejsca, które dla Krakowa jest niezwykle potrzebne, bo ta wielka metropolia nie może poszczycić się wieloma kąpieliskami pod chmurką.

 

Oficjalne otwarcie Zakrzówka nastąpi dopiero 22 czerwca, jednak już można nieoficjalnie z niego korzystać i z czego oczywiście wszyscy skrzętnie korzystają. Artykuły podają, że turyści tłumnie ruszyli na Zakrzówek, że parkują gdzie chcą, że są głośni, że są pijani itd. itd.

 

Po pierwsze sprostowanie - na Zakrzówku turystów jest jak na lekarstwo, wiem, bo codziennie przejeżdżam tamtędy samochodem i bynajmniej rejestracje samochodów tam parkujących nie są obce, a widnieje na nich magiczna rejestracja KR. Ponadto uspokajam wszystkich redaktorów poczytnych lub mniej poczytnych magazynów, iż Zakrzówek od zawsze był miejscem wypoczynku krakowian.

Ale nie o tym jest ten artykuł, a o tym że Zakrzówek pięknieje!

 

Obecnie za Zakrzówku można podziwiać podwieszone baseny (jest ich pięć) i to ona stanowią główną atrakcję sezonu. Baseny są o różnej głębokości, a wokół nich pomosty na których możemy rozłożyć swój ręcznik i spokojnie obserwować poczynania naszych dzieci.

W basenie, który ma najmniejszą głębokość dodatkowo został wpleciony mini brodzik dla najmniejszych użytkowników kąpieliska.

Potwierdzam natomiast jedną przykrą wiadomość dla nas mam – niestety, ale Zakrzówek nie ma placu zabaw i to smutna wiadomość bo myślę, że to miejsce które tak zadbało o wiele aktywności przydałby się chociaż mały placyk! Są tutaj pojedyncze huśtawki ustawione obok ścieżki, którą okrążamy Zakrzówek, są stoły do ping-ponga, nie mówiąc o tym, że ścieżka wokół jeziorka jest do pokonania zarówno pieszo rowerem czy nawet wózkiem, choć to muszę was przestrzec, aby nie zbaczać zanadto z drogi głównej, czyli asfaltowej, bo można wpaść w ślepy zaułek a tak zdziwić się napotykając na swojej drodze – schody :)

 

No dobra ale co uważam o samych podwieszanych basenach?

 

Oczywiście moja opinia jest bardzo na plus, baseny są bardzo stabilne, wyglądem bardzo wpasowują się w otoczenie Zakrzówka. Na brzegach podestów zamontowano barierki, to zawsze dodatkowe zabezpieczenie, gdy wokół biegają dzieci, a takie oczywiście zdarzają się na Zakrzówku i będą przecież to dzieci. 

 

Niecki basenowe mają głębokość od 40 cm do 3,5 m, no ale to wiadomo dla umiejących dobrze pływać. baseny będą monitorowane i prawdopodobnie kontrolowana będzie ilość odwiedzających. Natomiast od 22 czerwca do września ratownicy w godzinach 10-18 będą czuwać nad bezpieczeństwem pływających - tak mówi oficjalny komunikat natomiast ja na Zakrzówku byłam i już widziałam tam ratowników.

 

 

O basenach nie ma co więcej się rozwodzić, natomiast myślę, że sama ścieżka spacerowa i to jak została zagospodarowana zasługuje na wielką pochwałę, w końcu ścieżki wyglądają jak w najlepszym parku, po drodze możemy znaleźć ławeczki, a nawet leżaczki, wszystko wykonane z solidnych materiałów. Dodatkowo wzdłuż ul. Norymberskiej napotkałam na kranik z wodą – fajna opcja na uzupełnienie bidonów Nie wiem jak w przyszłości, ale póki co na Zakrzówku mamy tylko jedno stoisko z kawą i food truck z lodami.

 

Z wiadomości które dla mnie są wyjątkowo ważne to taka że na terenie parku Zakrzówek znalazły się toalety (tego tak brakuje w krakowskich parkach) i to zarówno od strony ulicy Norymberskiej, czyli parkingu wzdłuż Zakrzówka jak i przy samym kąpielisku gdzie jest ona umieszczona wraz z kompleksem przebieralni i prysznicy.

 

 

A teraz coś dla miłośników zwiedzania!

 

Park Zakrzówek zorganizował wystawę -do 31.08.2023 w budynku B2 można zwiedzić interaktywną wystawę EkoEksperymentarium. Wystawa czynna jest w VI – pon.-pt. 9:00-13:00, a w VII – VIII wt.- pt. 11:00-13:00. Oficjalna strona podaje inne dni i godziny!!! - ja podałam te na jakie możecie się  zapisać, a bez tego nie wejdziecie na wystawę.

 

Wystawa jak mówią organizatorzy pokazuje „jak być eko w domu na co dzień” Co najważniejsze na wystawę obowiązują zapisy.

 

No i jeszcze jedna informacja w celu rozwiania wątpliwości – mimo, iż wejście i wyjście z Zakrzówka jest okraszone bramkami Urząd Miasta Krakowa, a właściwie Zarząd Zieleni Miejskiej, czyli jednostka, która nadzoruje Zakrzówek stwierdził, iż wstęp na Zakrzówek będzie bezpłatny i nie planują wprowadzenia opłat za korzystanie z basenów.

 

Będąc na Zakrzówku przed 22 czerwca warto pamiętać, że znajdujemy się na terenie budowy. Spacerując dziś po Zakrzówka ominęłam teren tak zwanego dawnego centrum nurkowego, gdzie obecnie trwają prace nad centrum sportów wodnych oraz strefą gastronomiczną z uwagi właśnie na nieuporządkowanie tego terenu. Tam wchodzicie na własną odpowiedzialność !

 

 

Wiadomości praktyczne w skrócie

  • Nazwa miejsca - Park Zakrzówek
  • Wstęp - bezpłatny
  • Parking wzdłuż ulicy Norymberskiej – w przyszłości – dodatkowo 63 są w trakcie realizacji

lub powstaną dopiero w przyszłym roku

  • Praktyczna porada nt. dojazdu - jeśli planujecie krótki pobyt na Zakrzówku, a wzdłuż ulicy

Norymberski nie ma miejsc parkingowych możecie skorzystać z parkingu sklepu Kaufland

gdzie 2 h parkowania są bezpłatne pod warunkiem bycia klientem

  • Dojazd autobusami (578) i tramwajami (11, 17, 18, 52, 62) – przystanek Norymberska lub na

przystanek Park Skałki Twardowskiego – nż. (112, 162, 612)

 

 

 

 

 

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl