Wybierz miasto:

Miasto:

Bagry poza sezonem

2023-03-15

 

Kolejny wpis Co robić z dzieckiem w Krakowie w danym rejonie Krakowa:) Tworzymy tą wiedzę z Wami- mamami, które , jak Wy szukacie ciekawych miejsc z dziećmi w naszym mieście.

 

 

Kolejną atrakcję przygotowała dla nas mama- Pani Agnieszka Dziadkiewicz- mam 2 dzieci, która na co dzień mieszka na Ruczaju. Zapraszamy na jej pełne inspiracji konto na Instagramie:

 

⭐️Kobieta dojrzała⭐️ODWAGA⭐️Pewność Siebie I Ebook (@agnieszka.mama.blizniakow) • Zdjęcia i filmy na Instagramie

 

Poprzednio Pani Agnieszka pisała o atrakcjach Ruczaju tutaj.

 

 

 

Bo Bagry to nie tylko plaża!

 

BAGRY, inaczej nazywane Małą Chorwacją,  a ściślej obecnie stanowiące park Bagry Wielkie, to jeden z największych zbiorników wodnych w Krakowie, znajdujący się w dzielnicy Podgórze, pomiędzy ulicami Lipską i Wielicką.

 

Miejsce to po wielkiej rewitalizacji, jaka rozpoczęła się  od projektu zarówno polskich jak i chorwackich studentów, kilka lat temu, zyskało wiele więcej funkcji niż pierwotna, jaką ten akwen miał, czyli miejsce plażowania krakowian. Nawiązanie do Chorwacji nie jest przypadkowe, wszak wschodnia część parku BAGRY Wielkie powstała z inicjatywy chorwackiej właśnie, przy ścisłej współpracy z konsulem tego kraju. Efektem jest między innymi chorwacka promenada, aleja gwiazd chorwackich, czy wreszcie tężnia solankowa z solą adriatycką z samej chorwackiej wyspy Pag.

 

Zalew Bagry ma dość trudną historię, wszak pracowali tu przy wyrobiskach więźniowie, którzy pozyskiwali materiał do budowy kolei przez Niemców. Dopiero w 1945 roku poprzez zalanie wyrobiska powstało kąpielisko, które widzimy dziś.

 

 

Zwiedzając Zalew Bagry i okolice warto pamiętać, że to nie tylko teren rekreacyjny, ale też niezwykły przyrodniczo fragment grodu kraka, a występujące tu gęsto trzcinowiska stanowią miejsce lęgowe wielu gatunków ptaków wodnych. Natomiast w samym zalewie występuje wiele gatunków ryb, zwłaszcza karpiowatych, stąd wizyty wędkarzy są tu dość częste.

 

Jednak jeśli ktoś myśli Bagry (nie ma się co dziwić), myśli głównie o miejscu rekreacji i zażywania kąpieli, tych słonecznych i wodnych. A do tego zbiornik ten jest idealny. Znajduje się tu bowiem strzeżone kąpielisko, wraz z wydzieloną strefą dla najmłodszych, a dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Krakowa wstęp jest tu bezpłatny; jest ratownik, oraz gwarancja wody pierwszej jakości, gdyż sanepid regularnie bada jej jakość.

 

 

Na kąpielisko można dostać się samochodem, choć w sezonie nie polecam tego środka komunikacji ze względu na dość mały bezpłatny parking. Można oczywiście dostać się tu komunikacją zbiorową, a dodatkowo z SKA Podgórze kursuje autobus dojeżdżający pod samą główną plaże.

Dla osób które chcą korzystać z zalewu, ale niekoniecznie pływacko, oferta jest również bogata, jest wypożyczalnia sprzętu wodnego, aż trzy przystanie wodne, a funkcjonujący tu klub żeglarski oferuje szeroką gamę kursów i imprez żeglarskich właśnie, dodatkowo zaś w czasie wakacji można skorzystać z szerokiej oferty półkolonii dla dzieci. Ponadto przy plaży głównej mamy plac zabaw, stoły do gry w szachy, boisko do siatkówki, czy siłownia pod chmurką.

 

Oczywiście wiele osób kocha Bagry za wspomniane powyżej atrakcje, natomiast my z dziećmi bywamy tu głównie poza sezonem, lub przed :)

 

 

Robimy to z pełną premedytacją, bo odwiedzając to miejsce w czasie gdy nie jest jeszcze oblegane przez plażowiczów, można tu bardzo sympatycznie spędzić czas. Bagry mają bowiem ogromny teren parku wschodniego, który obecnie wzbogacono pięknymi alejkami – co ważne są to powierzchnie asfaltowe, zatem nadające się idealnie na spacer z bobasem, tężnią solankową, pump trackiem dla miłośników dwuśladów wszelkiej maści, wieloma ławeczkami i miejscami zachęcającymi do przystanku i odpoczynku wśród pięknej roślinności. Ponadto obydwie plaże zalewu mają piękne nabrzeża, pomosty, ofertę gastronomiczną, wszystko co potrzebne by spędzić tu miło czas i poczuć się jak na wakacjach będąc jednocześnie bardzo blisko centrum miasta.

 

 

Nasza opinia o Bagrach jest już wyrobiona dość dokładnie J jesteśmy tu stałymi bywalcami, zarówno w sezonie jak i poza nim. Jeśli chodzi o typowo weekendowy wypoczynek to zdecydowanie wolimy być tu poza wakacjami, aby uniknąć tłumów, które w lipcu czy sierpniu są tu naprawdę duże. Posezonowo korzystamy z uroków alejek, możliwości podziwiania przyrody z bliska oraz pikniku na trawce z wodną bryzą na buzi.

 

Z pewnością Bagry są warte odwiedzenia o każdej porze roku i oferują kompleksową ofertę rekreacyjną i gastronomiczną. Można tu miło spędzić czas i poczuć się jak na wakacjach praktycznie nie ruszając się z miasta :)

 

 

Informacje praktyczne:

 

  • Adres – Kraków; teren Płaszowa, plaża nr 1 – ul. Kozia
  • GPS: 50°02'02.4"N 19°59'42.0"E
  • Położenie – Kraków, dzielnica Podgórze, okolice ulicy Wielickiej i Lipskiej
  • Dojazd – autem, komunikacją zbiorową; bezpośredni autobus nr 127
  • Parking – dwa, w tym główny dość mały przy ul .Koziej – plaża główna nr 1
  • Bilety - brak
  • Ukształtowanie – powierzchnia ponad 30 ha, długość ponad 1100 metrów, szerokość mierzona w połowie zbiornika to ponad 380 metrów; średnia głębokość to 6metrów, największa 11

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz rabaty na wakacje do rodzinnych hoteli i domków.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz rabaty na wakacje do rodzinnych hoteli i domków.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz rabaty na wakacje do rodzinnych hoteli i domków.


BabyGo.pl