W Kangurowej Szkole stosujemy elementy oceniania kształtującego. Ten sposób oceniania pozwala nauczycielowi na efektywniejszy proces nauczania, uczniowi pomaga projektować i doskonalić uczenie się. Daje informację zwrotną uczniowi i rodzicowi o postępach w nauce oraz obszarach do ćwiczeń. Pozwala on także na większą świadomość i odpowiedzialność ucznia za zdobywanie wiedzy i umiejętności.
Projekt edukacyjny – zespołowe planowe działanie uczniów mające na celu rozwiązanie konkretnego problemu z zastosowaniem różnorodnych metod.
W klasach 1-3 zajęcia projektowe odbywają się w trakcie zajęć edukacji wczesnoszkolnej, klasa odbywa 2 lub 3 duże projekty rocznie.
W klasach starszych na działania projektowe przeznaczony jest specjalny czas.
Elementy działań metodą projektu:Nauczyciele na lekcjach wspierają ciekawość poznawczą ucznia poprzez doświadczenia, eksperyment, wycieczkę, a także pracę z podręcznikami, materiałami ćwiczeniowymi, mądre wykorzystanie multimediów, łączenie nowoczesności- techniki z prostym samodzielnym doświadczeniem, eksperymentem, projektem.
Podczas lekcji i zajęć projektowych uczniowie mają możliwość spotkać się z ekspertem w danej dziedzinie, np. dietetykiem podczas lekcji o piramidzie żywienia, architektem ucząc się o domu, wykładowcą akademickim - specjalistą od twórczego myśleni. Szkoła wspópracuje ze środowiskiem akademickim i szeroko wpojetym środowiskiem edukacyjnym (instytucje kultury, inne placówki edukacyjne, instytucje i stowarzyszenia edukacyjne, sportowe, wspomagające zdrowie psychiczne, jednostki samorządowe, wydawnictwa itd). Szkoła utrzymuje też stały kontakt z Rodzicami uczennic i uczniów, włączając ich w poszerzanie horyzontów, korzystając z ich wiedzy i doświadczeń.
Nierzadko korzystamy ze świata przyrody wokół nas i to nie tylko na przyrodzie, biologii czy wf-ie: lekcja o leśnym wierszu poety odbywa się na leśnej polanie, rzeczowników i przymiotników też czasem szukamy w zielonym gąszczu. A jak nie w lesie, to na naszym podórku: przypadki rzeczownika wyskakaliśmy w klasy, do tego sami sobie wzajemnie sędziowaliśmy. Taki sprawdzian każdy lubi, tak samo jak biegane dyktando, czy stacje zadaniowe.
Podczas lekcji nauczyciele stosują najczęściej metody aktywne. Pamiętamy o tym, że człowiek najlepiej uczy się angażując zarówno wszystkie zmysły jak i emocje. Często używamy gier edukacyjnych, także tych on-line: dzieci uwielbiają kahootowe zadania zamiast kartkówki lub powtórkowe lekcje ze słynnymi "kretami" na naszych multitablicach. Czasem sami tworzymy gry; np. zadaniem domowym może być skonstruowanie gry na temat, którym zajmujemy się na lekcjach. Ósmoklasiści uczyli geometrii młodszych kolegów. Ależ byli świetnie przygotowani. Często stosujemy też wprawki dramowe, uczniowie odgrywają scenki, tworzą filmiki prezentujące np. treść wiersza. Widzieliście keidyś balladę Mickiewicza w animacji poklatkowej z użyciem klocków Lego?
Dbamy o relacje między uczniami w klasach oraz umiejętność pracy w grupach. Stworzyliśmy i realizujemy program profilaktyczno-wyczowawczy: na naszych lekcjach wychowawczych (są dwie w tygodniu), wycieczkach, warsztatach i na co dzień. Zapraszamy zaprzyjaźnionych, sprawdzonych ekspertów w dziedzinie profilaktyki i promocji zdrowia psychicznego,. Uczniowie dokonują regularnej samooceny - co i na ile udało się zmienić w zachowaniu, czego nauczyć, co przeformułować, co wzmocnić, gdzie wyciszyć.. Wychowawcy w tym pomagają, razem z psychologiem i pedagogiem szkolnym.
Unikamy działania "na pokaz" albo "pokazywania doświadczeń": to sami uczniowie pod opieką nauczyciela przygotowują materiały, odmierzają, przesypują, nalewają, obserwują i wyciągają wnioski. Sami tez często proponują tematy działań projektowych i planują działania wraz z opieknuem projektowej grupy.
Wychodzimy na bliższe i dalsze wyjścia oraz wycieczki, kiedy tylko jest to możliwe.
Nauczyciele dostosowują treści programowe do potrzeb i możliwości uczniów. Także zadania domowe są zróżnicowane. Wspieramy także uczniów zdolnych oraz uczniów potrzebujących więcej czasu, by zdobywać szkolne umiejętności.
Dostosowujemy nie tylko program, ale także formę jego realizacji, aby każde dziecko mogło nabyć umiejętności i wiedzę konieczną do dalszej edukacji.
Wiemy, że potrzeba ruchu dzieci w wieku szkolnym jest ogromna. Organizujemy zajęcia ruchowe tak, by w najlepszy sposób jej sprostać. Ze względu na lokalizację - bliskość Tyniecko - Bielańskiego Parku Krajobrazowego znaczną część lekcji wychowania fizycznego mamy w terenie. Korzystamy z przestrzeni, leśnego otoczenia i ukształtowania terenu, w którym pokonujemy przeszkody naturalne, realizujemy marszobiegi, spacery, biegi terenowe, znamy i lubimy zabawy na polankach i wśród drzew.
Poza zajęciami w lesie i na szkolnym boisku dzieci odbywają wychowanie fizyczne w pobliskich obiektach sportowych J&J Sport Center (hala i sale sportowe oraz pływalnia). Ćwiczymy gimnastykę i gry zespołowe, doskonalimy pływanie.
Chcemy żeby dzieci lubiły ruch, podejmowały ruchowe wyzwania, uczyły się nowych umiejętności oraz jak organizować sobie wspólnie zabawy ruchowe. Dzieci w naszej szkole nie korzystają ze "zwolnień", uwielbiają "wf", czekają na niego i martwią się, gdy przepada.
Zajęcia dodatkowe są ciekawym uzupełnieniem podstawowego programu szkoły. Nasi uczniowie w każdym roku szkolnym mogą skorzystać z kilku form zajęć do wyboru.
Rodzicu!
xPodaj nam swój e-mail, a otrzymasz rabaty na wakacje do rodzinnych hoteli i domków.