Wybierz miasto:

Miasto:

Najlepsze zajęcia dla dzieci w Krakowie- Cricoteka

Typ: Warsztaty/Przedstawienia dla dzieci Region: Podgórze

Cricoteka to niezwykłe miejsce, które zostało wyróżnione przez Portal rodzinny BabyGo gdyż oferuje Najlepsze zajęcia dla dzieci i młodzieży w Krakowie. Mieści się na krakowskim Podgórzu przy ul. Nadwiślańskiej 2-4

Portal rodzinny BabyGo wyróżnił Cricotekę, ponieważ:

- Cricoteka jest to miejsce, w którym znajdziecie  bardzo wiele warsztatów i zajęć dla dzieci i młodzieży. Zajęcia łączą elementy plastyki, muzyki, teatru, aktywizują do działań, stawiając nacisk na zabawę w grupie rówieśniczej i aktywne uczestnictwo. Zajęcia i warsztaty które można znaleźć w Cricotece są podzielone na grupy wiekowe:

 

Kalejdoskop sztuki – warsztaty dla dzieci 2-3 lata

Zajęcia rozwijają wyobraźnię, kreatywność, umiejętności manualne i motoryczne maluszków w oparciu o zabawy sensualne  z wodą, dźwiękiem i ruchem. Rodzice z dziećmi odnajdują wspólną  przyjemność z doświadczania i  odkrywania otoczenia. Zaproponowany temat inicjuje twórczą podróż do świata dziecka.

 

Machina sztuki – warsztaty dla dzieci 3,5-5 lat oraz 6-10 lat

Machina sztuki to cykl warsztatów na pograniczu teatru, plastyki i muzyki. Zajęcia łączą elementy improwizacji teatralnej, działań w przestrzeni, różnorodnych technik plastycznych, a także wykorzystują nowoczesne multimedia. Podczas zajęć stawiamy na ruch, wspólne działanie, pobudzanie zmysłów. Machina sztuki w przystępny sposób nawiązuje do wystaw w Cricotece. Celem warsztatów jest zmiana postrzegania sztuki jako obcej i niezrozumiałej. Zajęcia rozwijają dziecięcą wyobraźnię i umiejętność pracy w grupie. Poprzez działania manualne, plastyczne i ruchowe odkrywamy świat teatru.

 

 

Rodzinne wędrówki- Cykl spacerów kierowany do rodzin z dziećmi od 4 lat.

Każdy spacer to unikalna okazja do aktywnego odkrywania wybranej wystawy lub miejsca związanego z życiem Tadeusza Kantora. Szukamy kształtów, rozwiązujemy zagadki, poznajemy ciekawostki, przymierzamy maski teatralne, zwiedzamy w sposób aktywny i nietypowy.

 

-w Cricotece nie brakuje także zajęć adresowanych do dorosłych:

Warsztaty dla dorosłych

inspirację do warsztatów stanowią fotografie prezentowane na wystawie Maurizia Buscarina „Komedianci!”.

Założeniem jest potraktowanie prezentowanych dzieł jako punktu wyjścia do działań twórczych uczestników. To okazja, by poznać najstarsze techniki graficzne, a także historie wybranych fotografii, a w konsekwencji twórczo je zreinterpretować. Powstawanie obrazu i odbitki graficznej to proces, podczas którego należy wybrać materiały, dobrać technikę, zaplanować etapy, ukształtować matrycę, przygotować podłoże, wydrukować. Stopniowość tego procesu paradoksalnie pozwala na eksperymentowanie i wykorzystanie przypadków, zmiany decyzji, improwizację i daje szerokie możliwości łączenia metod pracy.

-Ponadto w Cricotece organizowane są liczne zajęcia i warsztaty dla grup zorganizowanych czyli szkół i przedszkoli, w bogatej ofercie zajęć Cricotecki znajduje się:

 

Oprowadzania z przewodnikiem

Cricotekę można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach od 11:00 do 18:00. Istnieje możliwość zwiedzania Cricoteki z przewodnikiem a także w języku obcym.

Oprowadzanie rozpoczyna się od opowieści o budynku. Co w nim niesamowitego? Jakie łączy funkcje?

Następnie w przewodnik oprowadza grupę po salach ekspozycyjnych gdzie można zapoznać się z twórczością Kantora i zapoznać się z wystawą czasową. Podczas zwiedzania nie należy pominąć także Galerii – Pracowni Tadeusza Kantora, gdzie artysta spędził ostatnie lata życia.

Dla młodzieży i dorosłych  zwiedzanie poprzedzone jest projekcją krótkiego filmu dokumentalnego o Tadeuszu Kantorze będącą dobrym wprowadzeniem w kontekst wystawy.

 

Warsztaty dla przedszkoli

Cricoteka stawia sobie za cel rozwijanie wrażliwości przez jasne, ale też te nieoczywiste nawiązania do twórczości Tadeusza Kantora. Na warsztatach zrozumiałym dla dzieci językiem przybliża się  inspirujące aspekty sztuki nowoczesnej, jest przyjaznym wprowadzeniem w tajemniczy świat artystycznej wyobraźni, pobudza kreatywność, rozwija umiejętności i pielęgnuje wrażliwość – wszystko to w nietuzinkowej architektonicznie przestrzeni. Warsztaty prowadzone są przez specjalistów z zakresu animacji kultury, pedagogiki teatru, cyrku, sztuk plastycznych, muzyki, tańca czy ruchu kreatywnego. Warsztaty bazują na założeniach pedagogiki teatru – są przestrzenią twórczego, swobodnego wyrażania się i mają na celu kształtowanie świadomego odbiorcy i twórcy sztuki.

Warsztaty mogą mieć różną tematykę i dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną, niepełnosprawnością wzroku lub spektrum autyzmu:

Tematy warsztatów do wyboru:

Teatr – a co to takiego?

Co potrafią wyrazić nasze gesty? Jak możemy się poruszać? Proste działania teatralne z wykorzystaniem technik aktorskich, ćwiczeń głosowych oraz improwizacji z użyciem rekwizytów.

Wiaderko pełne dźwięków 

Jak zrobić instrumenty z przedmiotów znalezionych dookoła? Testowanie różnych materiały – szeleszczenie, stukanie i skrzypienie. Granie bardzo głośno i bardzo cicho. Nasłuchiwanie dźwięków z otoczenia i komponowanie melodii, tworzenie małej orkiestry i zabawa w dyrygentów.

Projekt poczta

Czy list może być dziełem sztuki? Odkrywanie tajników warsztatu Tadeusza Kantora.

A jak abstrakcja

Kim jest artysta? Co to takiego język obrazu? Trening twórczego myślenia w oparciu o ćwiczenia oraz zabawy na temat kształtów i kolorów.

Pobudzanie wyobraźni wykonując różnorodne ćwiczenia rysunkowe w małej i dużej skali.

 

 

Warsztaty dla szkół

Możliwy jest wybór tematu warsztatu dopasowanego do indywidualnych potrzeb grupy oraz do wieku uczestników. Warsztaty dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami lub spektrum autyzmu.

 

Tematy warsztatów dla szkół:

 

Odkrywając zakamarki – aktywne zwiedzanie Cricoteki- dla wszystkich grup wiekowych

Muzeum – instrukcja obsługi- Wiek uczestników: 6–12 lat 

po co przychodzimy do muzeum? Jak wygląda muzeum i czemu służy? Jak się w nim zachować? Co w nim można robić, a czego nie wypada?

List, stempel, znak- Wiek uczestników: 6–10 lat

Czy list może być dziełem sztuki? Koperty, paczki, pakunki, skrytki – różne techniki artystycznego wykorzystywania znaków graficznych, adresowanie  kopert. Tworzenie własnych graficznych stempli.

Wiaderko pełne dźwięków- Wiek uczestników: 7–12 lat

Jak zrobić instrumenty z przedmiotów znalezionych dookoła? Testowanie różnych materiały – szeleszczenie, stukanie i skrzypienie. Granie bardzo głośno i bardzo cicho. Nasłuchiwanie dźwięków z otoczenia i komponowanie melodii, tworzenie małej orkiestry i zabawa w dyrygentów.

Maszynerie- Wiek uczestników: 7–12 lat

Jak wygląda maszyna zniszczenia zbudowana z krzeseł? A jak działa Trąba Sądu Ostatecznego? Przyglądanie  się obiektom ze spektakli Tadeusza Kantora.

Małe operacje teatralne-Wiek uczestników: 7–12 lat

Warsztat uaktywnia ekspresję ruchową uczestników.

Gry w klasę- Wiek uczestników: 12–18 lat

Wspólna praca nad etiudami teatralnymi, których materią są – jak u Kantora – utarte gesty, cytaty z lekcji historii, alfabet czy system codziennych zachowań, które tworzą performatywny wymiar klasy.

Czytanie performatywne- Wiek uczestników: 12–18 lat

Na ile sposobów można wypowiedzieć jedno zdanie, frazę, wyraz? Czy tekst można pokazać, zobrazować? Podczas warsztatów uczestnicy mierzą się z tekstami dotyczącymi sztuki zebranymi w Pismach Tadeusza Kantora.

Koperty, pakunki. Ambalaże- Wiek uczestników: 12–18 lat

Na czym polegała Kantorowska idea wystawy na poczcie? Idea ambalażu –  każdy z uczestników tworzy projekt kolażu z wykorzystaniem różnorodnych technik, a wykonany własnoręcznie stempel zabierze z sobą po warsztatach.

Jak stworzyć teatr z zatrzymanego wspomnienia?- Wiek uczestników: 12–18 lat

  Uczestnicy w procesie twórczym wykorzystają własne rodzinne zdjęcia i analizują fotografie ze spektakli Kantora.

Od przedmiotu do bio-obiektu- Wiek uczestników: 12–18 lat

Jak wykorzystać potencjał obecności przedmiotów na scenie? Jaką rolę może pełnić przedmiot w teatrze, kiedy nie jest ani dekoracją ani rekwizytem? A gdyby był nierozerwalnie związany z aktorem i tworzył jego „przedłużenie”?Koncepcja bio-obiektu Tadeusza Kantora

 

Spotkania i warsztaty dla studentów 

W ramach dzielenia się dobrymi praktykami w Cricotece organizowane są spotkania dla grup studentów zainteresowanych poznaniem działalności instytucji kultury. W zależności od potrzeb można dopasować zakres tematyczny spotkania – opowiedzieć o specyfice projektów edukacyjnych, formule warsztatów, działaniach animacyjnych lub ogólnie o programie realizowanym przez Cricotekę w nowej siedzibie. Biorąc pod uwagę różnorodne potrzeby grup studentów, program każdej wizyty jest indywidualnie dopasowywany. W Cricotece można  zorganizować warsztat połączony z projekcją  do wybranego spektaklu Tadeusza Kantora, spacer po budynku lub rozgrzewkę teatralną.

 

 

 

 

Nasze Recenzje Cricoteki:

 

https://babygo.pl/recenzja-zajec/cricoteka-warsztaty-krakow

 

https://babygo.pl/recenzja-zajec/spektakl-dla-dzieci-krakow

 

O Rodzinnych Wędrówkach, warsztatach i zajęciach w Cricotece opowiada Pani Justyna Droń w krótkim video poniżej:

 

 

 

 

 

CRICOTEKA

  ul. Nadwiślańska 2-4, 30-527 Kraków  

http://www.cricoteka.pl/  

(12) 442 7 770

e-mail: cricoteka@cricoteka.pl

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl