Wybierz miasto:

Co robić z dzieckiem?

Nasze recenzje

Smartbee - Medium BeeBox Moc ognia

Niech moc będzie z Tobą! Parafrazując słynne powiedzenie Mistrza Jedi, Bena Kenobiego (Obi Wan Kenobi) do Luke'a Skywalkera w filmie "Nowa nadzieja"(Star Wars), zgłębiamy tajniki ognia i substancji chemicznych powstających w procesie spalania;)

 

 

Testujemy dzisiaj Medium BeeBox Moc ognia od SmartBee i bawimy się przy tym ŚWIETNIE!!!

 

 

Na początek dokładnie czytamy instrukcję, i dzięki niej wiemy już, że czeka nas naprawdę niezła zabawa!!! Specjalnie na potrzeby zaproponowanych przez twórców zestawu eksperymentów wybieramy się na działkę, żeby przetestować zestaw na świeżym powietrzu w bezpiecznych warunkach. W końcu będą to eksperymenty z ogniem. Od razu uprzedzamy WAS, koniecznie stosujcie się do poleceń zawartych w instrukcji, szczególnie dotyczących zasad przestrzegania bezpieczeństwa. To eksperymentujemy z ogniem i substancjami chemicznymi. Dzieci muszą mieć założone ochronne rękawiczki, okulary (znajdziecie dołączone do zestawu po 1 parze rękawiczek i 1 okulary). Stół, na którym eksperymentujemy, zabezpieczamy załączonym do zestawu foliowym obrusem, eksperymenty przeprowadzamy na arkuszu aluminiowej folii.

 

 

Jeśli zależy Wam na tym, żeby stół był cały po eksperymentach, postawcie pod tealighty czy pod szalkę Petriego ceramiczne płytki (oczywiście przed podgrzaniem substancji).

 

 

 

W zestawie Moc ognia czas na naukową przygodę z ogniem! znajdziecie 3 eksperymenty. Stworzycie prawdziwe ogniste potwory – dzięki reakcji spalania substancji chemicznych takich jak: glukonian wapnia, wodorowęglan sodu i urotropina, powołacie do życia… węglowe węże. Dowiecie się, jakie naukowe tajemnice skrywa… świeczka! oraz przeprowadzicie próbę ognia podczas spalania siarki i żelaza. Dodatkowo, dzięki technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR) zajrzycie do środka reakcji – ZOBACZ JAK DZIAŁAJĄ KARTY AR SmartBee.

 

 

W zestawie znajdują się 3 doświadczenia do wykonania w domu w asyście osoby dorosłej.

 

 

 

1. Eksperymentu pierwszy. Ogniste węże!

 

 

To świetny eksperyment, dający mega spektakularny efekt! Dzieciaki są zachwycone;) Z rozsypanych na szalce Petriego substancji

po podpaleniu - wyłaniają się niesamowite węże. Ogniste twory są tak autentyczne, że mamy wrażenia, jakby żyły naprawdę!

 

 

 

Podczas tego eksperymentu nasz syn sprawdza jakiej konsystencji są stworzone węże i zapisuje swoje spostrzeżenia na przygotowanej karcie do obserwacji. To doświadczenie uczy go obchodzenia się z ogniem w warunkach innych niż domowe, uczy się obserwacji i formułowania wniosków. Doświadczenie jest tak ciekawe, że budzi zainteresowanie wszystkich domowników i dostarcza nam mnóstwa frajdy;)

 

 

 

2. Tajemnice świeczki

 

 

Tu mamy do czynienia z dwoma mini eksperymentami. Pierwszy polega na przełożeniu przez świeczkę metalowego prętu i sprawdzeniu jak zachowuje się podpalona z obu stron świeczka, zawieszona pomiędzy dwiema szklankami. Obserwujemy ciekawe zjawisko polegające na wprowadzenie w ruch palącej się świeczki i jej obracanie w miarę spalania.

 

Ten eksperyment sprawił nam niejaką trudność z racji tego, że płonąca świeczka rozpuszcza stearynę, która gasi nam drugi koniec świeczki. Nie poddajemy się i próbujemy kilkukrotnie z podobnym efektem. Podobno nawet nieudany eksperyment pozwala wyciągnąć interesujące wnioski. My wiemy już, że prawdopodobnie nie przebiliśmy świeczki idealnie w połowie i być może z tego powodu jedna jej cześć jest cięższa od drugiej i nierównomiernie się spala. Także bądźcie uważni przy tym doświadczeniu i nie popełnijcie naszego błędu...

 

 

 

Drugie doświadczenie polega na zaobserwowaniu zjawiska podnoszenia się poziomu wody w miarę wypalania tlenu w zamkniętych warunkach. Obserwujemy tu reakcję zasysania wody wskutek wypalenia tlenu. Syn, okazało się, znał to doświadczenie i z miną eksperta tłumaczy nam jego zasady. Szacunek!!!;)

 

 

 

3. Próba ognia, czyli co powstanie ze spalenia żelaza i siarki?

 

Jak myślicie - co to może być? Pewnie niektórzy spośród Was już to wiedzą;) My nie i dlatego z niecierpliwością przystępujemy do działania!

 

 

Na początek syn dokładnie miesza obie substancje, następnie przekłada je ostrożnie do probówki, którą umieszcza nad płonącym tealightem. Liczy się cierpliwość i ostrożność. Wiemy, że za chwilę zobaczymy coś niezwykłego;) Probówka okopca się od tealighta, a wewnątrz niej w pewnym momencie powstaje fluorescencyjna masa. Wow, świecąca substancja wygląda super!!! Po pewnym czasie zachodzi kolejny etap reakcji chemicznej, w ramach której efektem końcowym jest szary dym unoszący się z probówki o charakterystycznym siarkowym zapachu. Z opisu wiemy, że jest trujący. Dlatego uważamy i ostrożnie czekamy, aż zawartość probówki wystygnie, aby następnie bezpiecznie ją i pozostałe odpady wyrzucić.

 

 

 

Nie jesteśmy chemikami, więc nie podamy Wam wzorów chemicznych, ani nie nazwiemy powstałego związku (może to siarczek żelaza???;)

W każdym razie te kilka eksperymentów budzi fascynację w naszym nastolatku.

 

Ważne - zestaw przeznaczony jest do użytku dla dzieci od 8 roku życia. Młodsze dzieci mogą obserwować z boku, oczywiście wyposażone w okulary, bądź asystować w bardziej bezpiecznych momentach. Dorośli przez cały czas monitorują sytuację i to oni posługują się ogniem, lub, jak w naszym przypadku, robi to nastolatek w naszej obecności.

 

 

 

 

UWAGI PRODUCENTA:

 

  • zestaw wsparty jest technologią rozszerzonej rzeczywistości AR
  • czas eksperymentowania ok. 120 min.
    eksperymenty opracowane zostały przez naukowców związanych z Polską Akademią Nauk
  • zestaw rekomendowany przez Stowarzyszenie MENSA Polska i Instytut Fizyki Molekularnej PAN
  • bezpieczny produkt, spełniający wymogi polskiego i unijnego ustawodawcy
  • błyskawiczna wysyłka w ciągu 24h
  • szczegółowe instrukcje i ciekawostki dostępne online na stronie zestawu zobacz eksperymenty z zestawu
  • wyprodukowano w Polsce!

 

 

 

Nasza opinia

 

Zestaw Medium BeeBox Moc ognia jest świetnym narzędziem edukacyjnym. W atrakcyjny sposób wprowadza starsze dzieci w świat eksperymentów chemicznych, pokazując w niezwykle ciekawy sposób reakcje chemiczne zachodzące w trakcie spalania. Dołączona do zestawu karta VR zawiera niezwykłe efekty, a zamieszczone w instrukcji kody QR pozwalają na poszerzenie zdobywanej wiedzy poprzez zabawę.

 

 

 

>>> Tu KUP SWÓJ ZESTAW<<<

 

Nasze wcześniejsze recenzje o innych zestawach znajdziecie -> TUTAJ <- i  -> TUTAJ <-

 

 

 

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl